Jídelníček k detoxikační kůře Colo Vada Plus

Nepoužívat nebo alespoň maximálně omezit tyto potraviny:
  • Produkty živočišného původu jako maso, salámy, sýry, mléko, mléčné výrobky, vajíčka, uzeniny. (dopřát si můžete pouze ryby)
  • Chléb, pečivo, cukrářské výrobky, brambory, sladkosti.
  • Nepijte kávu, uvidíte, že po detoxikační kůře už na ní ani nebudete mít chuť. Některým našim klientům se to stává. Po očistě mizí chutě na nezdravé potraviny.
  • Nepoužívejte cukr, sůl, dochucovadla, konzervy, konzervanty, nic trvanlivého.
  • Nepijte sycené nápoje, perlivou vodu, minerálky, černý a ovocný čaj, alkohol
  • Nekuřte!!!
Pokud užíváte nějaké chemické léky a nemusíte je nutně užívat, doporučujeme je vyloučit během očisty např:antikoncepci.
Můžete používat tyto potraviny:
Ryby doporučuji pouze vařit, nebo dusit se zeleninou. Lepší bude pokud ji nebudete jíst s žádnou přílohou (rýže, jáhly….a pod) Není to samozřejmě podmínkou, ale vyzkoušejte sami.Uvidíte, že po rybě se zeleninou bez přílohy se budete cítit lépe než když si dáte rybu i s přílohou.
Maso potřebuje k trávení kyselé žaludeční štávy, zatímco sacharidy vyžadují štávy zásadité. Dochází pak k neutralizaci těchto štáv a trávení neprobíhá tak jak má. Místo toho nastává kvašení ve střevě a následné potíže:nadýmaní, pálení žáhy, poruchy vstřebávání…) 
Takto správně kombinovat potraviny bychom měli každý den, nejen při Colo Vadě.
Tipy:
Na pánev si dejte jen malé množství oleje (jednu malou lžičku) lisovaného za studena v bio kvalitě. Pak přidejte rybu a po chvilce zeleninu. Tu zeleninu, která Vás nenadýmá.
Shodla jsem se s některými klienty, že zelenina, která se doporučuje, jim  dělá potíže a naopak ta která se nedoporučuje, tu mohou bez potíží jíst.
Každý jsme jiný, individuální a proto bych raději dala na to, co Vám říká vaše tělo. To, že některé potraviny někoho nadýmají, neznamená, že budou nadýmat vás. Já osobně jsem se v zelenině neomezovala, ani v ovoci.
Zeleninu můžete podusit, uvařit, výborné jsou  zeleninové saláty ochucené citrónovou štávou, Ume-octem (prodejny zdravé výživy, drogerie DM), bylinkami(bazalka, tymián,..) Můžete použít i olej v bio kvalitě lisovaný za studena,např:slunečnicový, sezamový, olivový..
Ale, pozor!!!
Pokud ovoce tak nejlépe ho jezte samostatně.(ovocné saláty s medem, rýžovým sirupem, skořicí, rozinkami)
Ovoce+obilí, maso, zelenina, mléčné výrobky=plyny, špatné trávení
Upřednostňuji naše domácí jablíčka, hrušky, švestky, maliny, borůvky, ale i banán si můžete dát. V létě si samozřejmě dopřejte i melouny, pomeranče, hroznové víno. Doporučují se citrusové plody, ale v zimě spíše ochlazují a může vám být zima.
V zimním období jsou vhodná česká jablíčka, hrušky a sušené ovoce( meruňky, rozinky, švestky, hrušky, datle, banány )  nejlépe v bio kvalitě (nesířené, bez cukru) Výborné a kvalitní jsou od společnosti Lifefood.
Pokud si ráno přivstanete, udělejte si do práce zeleninovou polévku s miso pastou (rýžová, ječmenná) nebo s kvalitní sójovou omáčkou Johsen Shoyu (prodejny zdravé výživy, drogerie DM) Tato výborná ochucovadla používejte běžně, neobsahují žádná chemická barviva a konzervanty. Jsou vyrobeny přírodní fermentací.  Polévku si dejte do termosky, není vhodné ji ohřívat. Zelenina by se nikdy ohřívat neměla, stává se pak kyselinotvornou. Prostě uvařit a sníst, nebo krátce uchovat v termosce.
Nedoporučují se luštěniny, ale přiklonila bych se k červené čočce se zeleninou, vše podusit+ příloha:rýže, jáhly, pohanka…+zeleninový salát s klíčenou pohankou, vojtěškou, čočkou, slunečnicovými semínky….
Tofu bílé a tofu se zeleninou, s řasou, bylinkami si také můžete dopřát. Nedoporučuji uzené tofu.
Důležitý je během Colo Vady pitný režim.
Pijte především Corálovou Vodu. Dále bylinkové čaje, výborný je čaj Bancha, Kukicha. Ovocné a zeleninové štávy, vždy čerstvé, pokud máte odšťavňovač.
Zakysané výrobky: kefíry, nízkotučný jogurt. Opět pozor, je lepší s ničím nekombinovat, jen tak proběhne zdravé trávení.
Hodně energie vám dodají i tyčinky od Corál Clubu, je tam sice kombinace ovoce i s ořechy, ovesnými vločkami a pod, ale občas si jí dát můžete.
Přidávám ještě recepty mé kamarádky, které jsem trošku upravila:
Kaše (kroupová, pohanková, jahelná) – na vodě.
Kroupová kaše z krup – lámanky – menší kousky – vařila jsem s majoránkou, kmínem a zastříkala sojovou omáčkou shoy, pro chuť jsem přidala buď dušenou mrkev nebo pár sušených hříbků (dole jsem houby vyřazené, ale já dala fakt jen 4 plátečky–navonět…ala vánoční Kuba…
Pohanková kaše – přivést k varu, pak stáhnout na minimum ohně nebo dát na 50 st.ů do trouby nechat dotáhnout (babičky dávaly do peřin…) navrch jsem dělala dušenou zelenou cibulku a k tomu vařenou červenou řepu, opět dochucení – sušené bylinky – nejen majoránka, ale i bazalka, provensálské koření, oregáno a slanost jsem doháněla ještě tou sojovkou shoy
Jáhlená kaše – tu nejčastěji na sladko s ovocem (pokud chcete použít obiloviny na sladko tak užívejte raději pouze jáhly-nejlepší stravitelnost) – nejprve 2-3x propláchnout odměřené  množství  horkou vodou, pak teprve, až se odplaví kalná voda dát vařit s trojnásobným množstvím vody,(zkuste je uvařit v domácí jablečné štávě, jsou výborné, nebo v rýžovém mléce (mají ho v DM  drogerii v bio kvalitě-je tekuté, nepoužívejte sušené) ) aby byly jáhly pěkně změklé, lahodné na kaši, dále pak med a vždy jinou kombinaci sušeného ovoce – jednou nesýřené meruňky, jednou švestky, datle atd. na dochucení kromě medu jsem ještě používala koncentrovanou jablečnou šťávu – je také bez konzervačních látek. Pokud si uvaříte jáhly v jablečném moštu, nemusíte už ji ani sladit, posypejte i skořicí,namočenými mandlemi kvůli lepší stravitelnisti.
Nad rámec uvedeného jsem ještě pro změnu vařila i polentu – tj. kukuřičná krupice s vodou – vymíchat jako „krupicovou kaši“, ale trvá to déle a trochu to prská – je potřeba na malém plameni a stát u toho. Nemusí to prskat !!!
Dejte nejlépe polentu (předvařená kukuřičná krupice) do malého hrnce a zalijte potřebným množstvím vody. Hrnec pak dejte do většího hrnce s vodou a s poklicí. Polenta se vám uvaří v páře a nemusíte jí míchat ani se Vám nepřipálí. Můžete takto vařit i jiné obiloviny.
Na kurzu zdravého vaření i chléb budeme napařovat.
RECEPTY KE COLO VADĚ ZDE:
Salát z květáku a rajčat.
Květák rozmixujeme na malé kousky, přidáme nakrájenou zelenou cibulku, petrželku, olej lisovaný za studena (olivový, slunečnicový, sezamový, řepkový…) ochutíme citrónovou štávou, mořskou solí, pepřem. Vše důkladně promícháme nejlépe rukama a přidáme hrst malých rajčátek a olivy.
Můžete pro změnu použít i jiné zelené naťě: vojtěšku, rukolu, kadeřávek. I stroužek česneku určitě bude výborný na ochucení salátu.
Pokud salát připravujete během detoxikační kůry Colo Vady Plus je třeba vynechat sůl a olivy, ty jsou příliš slané.
K salátu je výborný napařený kukuřičný klas, který určitě uspokojí vaši chuť na sladké. Přidala jsem ještě hlavkový salát a kolečka cibulky.
Tato lehká večeře chutnala celé naší rodině.

Červená čočka se zeleninou.
Na pánev dejte malé množství oleje nejlépe v bio kvalitě, výborný je např: řepkový olej stačí jen jednu malou lžičku. Přidejte nakrájenou zeleninu: pórek, mrkvičku, hrášek, brokolici, celer kořen i nať, libeček a dopředu namočenou červenou čočku. Směs na pánvičce lehce osmahněte a podlijte vodou nebo zeleninovým vývarem. Vše krátce poduste. Ochuťte miso pastou ječmennou či rýžovou nebo sójovou omáčkou Shoyou či Tamari.
Miso pasta obsahuje enzymy a proto by se neměla vařit, přidávejte ji tedy do pokrmu po ukončení varu.
Jako přílohu doporučuji vařenou rýži natural, pohanku, jáhly. Výborná je i kombinace dvou obilovin. Bílá rýže+pohanka. Jáhly + pohanka. Rýže+jáhly.
Zeleninový vývar si připravíte z umytých slupek zeleniny:cibule, kedlubny, zelí, slupka celere, apod. Můžete použít i nať ředkvičky, kedlubny, mrkve, celere, petržele. Vložte do hrnce s vodou a 10 min povařte. Vývar použijte do polévek, omáček.


Polévka z květáku a mrkve.
Do hrnce dejte malé množství oleje, stačí jedna malá lžička. Přidejte na malé kousky nakrájenou zeleninu:květák, mrkev, cibulku, hrášek. Krátce osmahněte a zalijte vodou či zeleninovým vývarem. Přidejte kukuřičnou mouku-polentu a krátce vše povařte. Ochuťte sójovou omáčkou či miso pastou.
Tuto polévku mám ráda s žitným kváskem. Ten rozmícháte v malém množství vody a uvaříte ho zároveň se zeleninou. V tomto případě již nezahušťuji polévku kukuřičnou krupicí. Kdo máte rádi kyselou chuť polévky, bude vám určitě chutnat.

Salát z rajčat, cibulky, špenátu.
Do mísy dejte nakrájená rajčata, mladou cibulku, listy špenátu. Ochuťte Ume octem a sójovou omáčkou. Salát dejte na list hlávkového salátu. Můžete ho doplnit naklíčenou vojtěškou, slunečnicovými semínky apod.
A ještě zdravější varianta sladkostí:
Sezamová kolečka
Přírodní sezamová semínka dejte do misky a zalijte vodou, nechte přes noc namočené.( aktivují se enzymy) Druhý den je propláchněte čistou vodou a rozmixujte. Já jsem použila elektrický mlýnek na kávu. K sezamové pastě přidejte mouku z ovesných vloček.(ovesné vločky jsem semlela opět na mlýnku kávovém) Směs oslaďte rýžovým sirupem a promíchejte. Vyválejte placku a vykrajujte kolečka, srdíčka…atd. Aby se mi těsto nelepilo, na pracovní plochu jsem nasypala sušený kokos v bio kvalitě.
A pozor!!!! ŽÁDNÉ PEČENÍ!!!  Přišly bychom tak o enzymy, které se ničí při teplotě vyšší než 43 stupňů. Enzymy pomáhají štěpit potravu na užitečný stavební materiál. Některé enzymy si tělo samo vytváří, jiné musíme získávat z potravy. Bez enzymů to jde se zdravím doslova z kopce. Sezamové sušenky dejte do sušičky a sušte 3 hodiny. Uchovávejte v ledničce. Pokud je budete sušit delší dobu, vydrží vám i déle ve skleněné dóze.
Jedna má klientka koupila své babičce produkt Papay. Zažívací potíže díky doplněným enzymům zmizely. Pokud budete používat více ŽIVÉ STRAVY budete mít i dostatek enzymů. Starším lidem, kteří již nechtějí měnit své stravovací zvyklosti produkt Papay určitě bude velkou úlevou. Produkt je výborný  pro ty z vás, co mají trávicí potíže, záněty a vředy v oblasti žaludku, je vhodný  nedostatečné činnosti slinivky. Cena produktu je pouze 200Kč. PAPAY INFO ZDE.
Sezamová semínka obsahují zejména vápník. Dále obsahuje vitaminy z řady B, vit E, důležité minerály draslík, hořčík zinek.
Suschi rolky z mořské řasy, rýže, zeleniny a zeleninového tofu+zeleninový salát.
Příprava suschi  bude brzy doplněna, během Colo Vady nedoporučuji namáčet suschi v sójové omáčce, mimo Colo Vadu ano. Suschi je výborné.

Nakrájená jablíčka s avokádem a hruškami, vyzkoušejte je to dobrůtka.
Jablíčka nakrájejte na slabší plátky a dejte na talíř. Rozmixujte avokádo a dvě zralé hrušky.Rozmixovanou směs dejte na jablíčka a je hotovo. Je to jednoduché a výborné.